- Model: TCCT48200-50B
- Weight: 0.06kg
- Dimensions: 310.00mm x 115.00mm x 15.00mm
- SKU: TCCT48200-50B
- UPC: 6009515898571
R 27.05
Ex VAT: R 23.52
Nylon Cable Ties - 4.8mm x 200mm BLACK
Qty: 50 Pieces
Features
- Made from high-quality Nylon PA66.
- Durable self-locking head design for fast and secure installation.
- High tensile strength to hold bundles firmly.
- High UV resistance
- Resistant to abrasion, chemicals, and weathering.
- Operating temperature range: -40°C to +85°C.
- Flame rating: UL94V-2.
Features
- High UV resistance
- Flame rating: UL94V-2.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Specifications
| Width x Length | 4.8mm x 200mm |