  • Model: TCCT48200-50B
  • Weight: 0.06kg
  • Dimensions: 310.00mm x 115.00mm x 15.00mm
  • SKU: TCCT48200-50B
  • UPC: 6009515898571
R 27.05
Ex VAT: R 23.52
Nylon Cable Ties - 4.8mm x 200mm BLACK
Qty: 50 Pieces
Features
  • Made from high-quality Nylon PA66.
  • Durable self-locking head design for fast and secure installation.
  • High tensile strength to hold bundles firmly.
  • High UV resistance
  • Resistant to abrasion, chemicals, and weathering.
  • Operating temperature range: -40°C to +85°C.
  • Flame rating: UL94V-2.
Write a review
Bad Good
Features
  • High UV resistance
  • Flame rating: UL94V-2.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Specifications
Width x Length 4.8mm x 200mm